Ambalaj Tasarımında Tipografi

Ambalaj Tasarımında Tipografi

05.07.2016

Ambalajı kaliteli gösteren en önemli tasarım unsurlarından biri Tipografidir!

Bir ambalajın kaliteli görünmesi için elbette çok fazla unsur ve detay vardır; malzemesinden, renk sistemine, temizliğinden, kaliteli baskı yapılmış olması ve hatta kullanılan OPP'nin gramajına kadar pek çok etken tasarımın rafta duruşunu belirler.

Malzeme, baskı kalitesi vb. gibi konulara direk müdahil olamadığımız için kendi payımıza düşen tasarım hakkında birkaç tüyo vermek istedik.

Bir tasarımda çok fazla bilgiyi aynı anda ve aynı tonda söylerseniz hemen hemen hiç birşey söyleyememiş olursunuz, kullanım boyutları ve renkleri ile her tür söyleminizi öne çıkartmak isterseniz hepsi kendi içinde yarışmaya başlar ve kalabalık, gürültülü bir tasarım ortamı oluşur!

Bu ortamdan sıyrılabilmek için öncelikle söylemek istediğiniz herşeyi bir hiyerarşiye sokmak ve bu sıralama ışığında en çok öne çıkarmak istediğiniz söylemden, daha az önemliye doğru bir liste yapmanızı ve tasarımcıları bu şekilde yönlendirmenizi tavsiye ederiz 😀

Kalabalık olmasın diye az şey söylemek de çok şeyi aynı anda söylemek kadar etkisiz olabilir, nasıl mı?

Şık bir tipografi yapabilmek için kelimelere, rakamlara ve cümlelere ihtiyacımız var, siz bize bu kelimeleri vermezseniz sadece bir logo ve bir alt marka ismi verirseniz malum kısıtlı bir tipografi sonucu olur. Bize tipografi yapabilmemiz için aslında bahane olan kelimeler veya kelimecikler verin 😀

1998'den beri...
%100 Doğal
Ordu'dan gelen enfes fındıklarla üretilmiştir
Bol lifli
Tam tahıllı
Fildişi Sahillerinden gelen özenle seçilmiş kakao tanecikleri ile üretilmiştir

Gibi gibi...

Kaynak :-